ÇOCUK SPORCULAR İÇİN BESLENME

 

Çocuk ve Adolesan Sporcular İçin Performans Beslenme Danışmanlığı

 

Spor yapan çocukların beslenmesinde amaç, büyüme ve gelişmeyi destekleyerek sportif performansı arttırmaktır. Bunu yaparken çocuk ve genç sporcunun gelişimi de göz önünde bulundurularak yaşına, cinsiyetine, ilgilenilen spor branşına, antrenman sıklığı ve şiddetine göre ihtiyaç duyulan enerji ve besin ögeleri hesaplanır ve kişiselleştirilmiş beslenme programı planlanır. Bunun yanı sıra kamp, turnuva ve maç dönemlerinde artan enerji ihtiyacına göre beslenme programı yeniden düzenlenir. Bu süreçlerde nasıl bir yol izleneceği detaylı bir şekilde ebeveyn ve sporcuyla paylaşılır. Bu süreçte birlikte çalışılan antrenör ve/veya kondisyoner ile paralel hareket etmek önemlidir.

Genç sporcular arasında yaygın olarak kullanılan aminoasitler, protein tozları, kreatin, performans arttırıcılar, enerji ve karbonhidrat jelleri gibi ‘Ergojenik Destekler’ hakkında bilimsel verilere dayanarak bilgilendirilip, gerçekten ihtiyaç varsa beslenme programınızda bu ergojenik destekleri nasıl, ne zaman, ne miktarda kullanmanız gerektiği de planlanmaktadır.

Takibimize başlarken varsa son 6 ay içerisinde doktor kontrolünde yapılmış olan kan tahlillerinizi ve/veya doktorunuzun notlarını da yanınızda getirmenizi istiyoruz. Eğer yoksa gerekli değerlendirmelerden sonra sizi ilgili branştaki doktora yönlendireceğiz.

Vücut kompozisyon analiz ölçümü son model ve teknolojideki cihazımız TANİTA MC 780MA ile yapılmaktadır. Bu ölçüm sayesinde günlük harcanılan enerji miktarı, metabolizma hızı, bölgesel yağlanma, vücuttaki yağ, kas, kemik, su ve ödem miktarı hakkında detaylı bilgi sahibi olacaksınız. 

         Bu değerli İlk Görüşme için sizden 1 saat zaman ayırmanızı istiyoruz.

Sporcu_çocuklarda_beslenme